שלום אורח

שדכנים לדתיים לאומיים

במגזר הדתי לאומי לא פעם ממתינים מועמדים להצעת שידוך על ידי שדכן מקצועי שיודע לנהל את הדברים ולהציע הצעת שידוך מוצלחת.

תחום השדכנות הוא תחום קשה בהחלט. לא פלא שיש מחסור תמידי בשדכנים שייגשו עם הצעות למועמדים ויעזרו להם לקדם את העניינים מול המועמד השני והמשפחה שלו. אכן, שדכן צריך להיות בעל תכונות אופי מסוימות ולפתח מיומנויות ושיטות עבודה שיעזרו לו לנהל תהליכים בהצלחה.

מה צריך השדכן להיות?

  • יצירתי – כל שכן נצרך ליותר משמץ של יצירתיות כדי לבצע מתיחות קווים בין מועמדים למועמדות. היצירתיות הזה נדרשת כדי למצוא את המשותף בין המועמדים משני הקצוות ולגלות כי קיימת כאן התאמה ופוטנציאל לזוגיות מדהימה.
  • אמיץ ובעל בטחון עצמי – כדי לקדם שידוך ולהוביל אותו בבטחה עד לשלב הגמר חשוב כי השדכן יהיה אמיץ ובעל ביטחון עצמי. כך הוא יוכל לגשת למועמדים בנימה בטוחה ולהציע את ההצעה. להשמיע את הסברה שלו בעניין ההתאמה ולתאר את המועמד ואת כל המידע שיש לו אודותיו. ההצעה האמיצה והבטוחה מתקבלת כראוי באזני המועמדים והם מתייחסים ברצינות הראויה להצעה שהם שמעו זה עתה.
  • כן ואמין – שדכן חייב להיות אדם כן ואמין. כיוון שהוא מתעסק עם תחום אנושי בו הוא לא יכול להרשות לעצמו להגזים, לשנות את המציאות או לומר מילים על דעת עצמו. כל חוות דעת ואינפורמציה הם בעלי משמעות עבור הצדדים. אדם שמגזים, שמשנה מהאמת או פועל בצורה שאינה ראויה אכן לא יהיה ראוי לאמון ולא נוכל לקבל את הצעותיו.
  • חותר להצלחה ללא ייאוש – לא פעם מוצאים השדכנים את עצמם במצב של ייאוש. כל כך הרבה הצעות ורעיונות, כל כך הרבה פניות ואפס התקדמות. המון עמל ואין תוצאות. אכן, בתום השדכנות עשוי השדכן למצוא את עצמו בתקופות יובש, אבל אם הוא חותר להצלחות ויש לו מידה רבה של התמדה ויכולת להשקיע הוא ימשיך להתאמץ ולפנות, ההצלחה בוא תבוא.
  • אחראי – השדכן צריך להיות אדם אחראי שניתן לסמוך על המילה שלו. אדם אחראי רואה מול עיניו גם את החיים של אלו שעומדים מולו והוא חושב עליהם ועל הדרך שלהם להגיע אל האושר שבזוגיות. הוא ינהל תהליכים בצורה אחראית וידאג לשלומם של כל הנוגעים בדבר.

אכן, שדכנות היא מקצוע קשה ותובעני שמעמיד את השדכן בזירה אנושית תוססת שגורמת לא פעם גם לכאב ולאכזבות. חשוב שהוא יהיה אנושי ומתאים לתפקיד כדי להתנהל כראוי.רישום הבא ◄ ► רישום קודם